НОВИНИАФІШАКІНОКАТАЛОГ ПІДПРИЄМСТВЗАКЛАДИ HoReCaКРАСА ТА ЗДОРОВ'ЯПОГОДАГОРОСКОП
24 Листопада, 05:57
Это архивная запись.

Легендарного крутянця вшанують меморіальною дошкою

Дата:02 Лютого 2020
Час:10:30
Місце: Полтава, Першотравневий провулок, 3, Свято-Миколаївський Храм ПЦУ
2 лютого о 10:30 у Полтаві до 102-ої річниці Дня пам’яті полеглих в битві під Крутами на фасаді Свято-Миколаївського храму ПЦУ відкриють меморіальну дошку ДЕМИДОВІ БУРКУ, учаснику бою під Крутами, літератору, церковному і громадському діячу.

Місце: Свято-Миколаївський Храм ПЦУ (м. Полтава, Першотравневий провулок, 3).

Організатори: Полтавський міський осередок ВО "Свобода", Полтавське обласне об’єднання ВУТ "Просвіта", Регіональне представництво Українського інституту національної пам'яті (УІНП) в Полтавській області, Полтавськи осередок ВГО "Сокіл", Свято-Миколаївська громада ПЦУ.
⬇️⬇️⬇️
ДЕМИД БУРКО (БУРКО-КОРЕЦЬКИЙ), народився на 29.08.1894 у с. Пирогів тепер Тиврівського Ямпільського р-ну Вінницької області. Водночас життя його пов’язане й з Полтавою та селом Яреськи Полтавської області.

Делегат І Всеукраїнського військового з’їзду (05.1917). Референт інформаційного бюро Секретаріату військових справ Центральної Ради. Свідок проголошення Четвертого Універсалу. У бою під Крутами пощастило вижити. Після захоплення Києва більшовиками повернувся на Поділля. З осені 1918 – студент іст. факультету Кам’янець-Подільського університету. Паралельно відвідував вечірній богословський курс.

З травня 1920 – в Армії УНP, воював у складі Волинської дивізії. Після поразки перших визвольних змагань опинився на території Польщі. Влітку 1921 намагався таємно повернутися в Україну, але на кордоні був заарештований і відданий до суду. Одержав 5 років ув’язнення, але потрапив під амністію і через рік вийшов на волю. Продовжив навчання в Кам’янець-Подільському університеті. Після закінчення працював викладачем української мови і літератури у семирічних школах.

У 1931 через репресії покинув педагогічну працю, служив у кооперації. 1935 знову заарештований, але втік і жив нелегально. Працював бухгалтером-ревізором у кооперативній артілі інвалідів.

У своїй фундаментальній праці-енциклопедії "Полтавська шевченкіана" полтавський краєзнавець і письменник Петро Ротач зазначає : "У серпні 1936 року відвідав с. Яреськи на Полтавщині. Переховувався за підробленими документами до 1941року . Під час німецької окупації перебував у Полтаві. Спільно з дружиною був одним із організаторів Полтавського Українського Червоного Хреста. З жовтня 1941 – секретар Полтавського єпархіального управління УАПЦ. 12.05.1942 митрополитом Феофілом (Булдовським) висвячений на священика у Покровському соборі м. Харків. Служив настоятелем Миколаївської церкви м. Полтава. Підготував до друку стереотипні видання євангелія (у перекл. П. Морачевського) та молитовника (Полтава, 1942). У газеті "Голос Полтавщини" 1941–1943 надрукував низку статей з історії літератури і мистецтва, вірші і спогади з пережитого".

Пізньої осені 1943 року у потоці біженців потрапив до Німеччини, де в перші повоєнні роки очолював Миколаївську парафію в таборах для неповерненців. Із грудня 1956 року – член, а з 1969 – заступник головного Вищого церковного управління УАПЦ при митрополиті Никанорі (Абрамовичі). З 1973 року – член Ради митрополії УАПЦ. Протопресвітер. Активний співробітник журналу "Рідна Церква", де з 1954 року публікував серію статей-спогадів "З книги буття Української Церкви". Автор численних спогадів про визначних діячів УАПЦ (серед них митрополити В. Липківський, М. Борецький). Спогади відтворюють картину більшовицьких переслідувань Церкви і є важливим джерелом з історії православ’я в Україні.

Завершальним етапом релігійно-церковної публіцистики Демида Бурка стала книга "Українська Автокефальна Православна церква – вічне джерело життя" (1988, Баунд-Брук, США). На її окремих сторінках знайшли місце полтавські враження автора. Демид Бурко є автором спогадів про бій під Крутами.


разместить рекламу
разместить рекламу
разместить рекламу

Використання матеріалів сайту дозволяється за умови обов'язкового вказівки активного, не закритого для індексації пошуковими системами, не скриптового гіперпосилання на сайт Полтава-Інфо - Poltava.Info, для друкованих видань - з формулюванням "за матеріалами сайту Poltava.Info".

Увага! Копіювання інформації із розділів Афіша Полтави, Заклади HoReCa, Здоров'я та краса, Каталог підприємств заборонене у будь-якому вигляді!

Адміністрація сайту Полтава-Інфо не завжди поділяє думку авторів статей і не несе відповідальності за зміст інформації, яка розміщується відвідувачами ресурсу.

© 2004-2024 "Полтава-Інфо" інформаційний сайт
Про нас
|
Розміщення реклами
|
Контакти
|
Зворотній зв'язок