24 Апреля,
02:25
Это архивная запись.

Виставка-персоналія «В. В. Докучаєв (1846-1903) – фундатор ґрунтознавства»

Дата:26 Фев 2016 — 04 Мар 2016
Время:10:00
1 березня виповнюється 170 років від дня народження Василя Васильовича Докучаєва (1846-1903) – відомого природознавця, основоположника наукового генетичного ґрунтознавства та зональної агрономії. За словами В. І. Вернадського, найзнаменитішого учня, послідовника та друга В. В. Докучаєва, «в історії природознавства Росії впродовж XIX ст. мало знайдеться людей, які могли б бути поставлені поруч з ним по впливу, який вони зробили на хід наукової роботи, за глибиною та оригінальністю їх узагальнюючої думки». Головна праця Докучаєва «Російський чорнозем» (1883) принесла вченому світову славу і заслужено вважається основою генетичного ґрунтознавства. В ній детально розглянуті область поширення, походження, хімічний склад чорнозему, принципи класифікації та методи дослідження цього ґрунту. В 1886 р. В. В. Докучаєв розробив першу в світі наукову класифікацію ґрунтів. Він же склав першу світову ґрунтову карту. Десятиліттями він вивчав ґрунти в різних куточках Росії та України. Докучаєв винаходив все нові способи боротьби з посухою, які успішно застосовувалися в степах на Півдні Росії.
Також В. В. Докучаєва можна назвати провісником вчення про біосферу та екологічного напрямку в ґрунтознавстві. В 1899 р. він сформулював «закон зональності», що показує «найщільніший зв’язок клімату, ґрунтів, тваринних і рослинних організмів» та «співвідношення між зонами природи взагалі й усім життям, усією діяльністю людини».
Життєвий та науковий шлях В. В. Докучаєва тісно пов’язаний з Полтавщиною. Вперше з нашим краєм Василь Васильович познайомився у 1877 р. під час дослідження чорноземної зони Росії. Влітку 1881 р. ним було обстежено значну частину ґрунтів Полтавської губернії. Отримані при цьому відомості увійшли до праці «Російський чорнозем».
У кінці 1880-х років Полтавське губернське земство запропонувало Докучаєву провести дослідження ґрунтів губернії. В період з 1888 по 1894 рр. він разом зі своїми учнями здійснив природничо-історичне обстеження Полтавської губернії, не обмежуючись дослідженням тільки ґрунтів. Було видано 16 томів «Материалов Полтавской экспедиции». Велику допомогу В. В. Докучаєву у вивченні полтавських ґрунтів надавав О. О. Ізмаїльський – талановитий агроном, знавець степового землеробства.
Під час роботи експедиції Василь Васильович Докучаєв займався і питаннями організації в Полтаві краєзнавчого музею. В основу природничо-історичного музею Полтавського губернського земства (нині Полтавський краєзнавчий музей), відкритого у вересні 1891 року, лягли природничі колекції, зокрема ґрунтові та геологічні, зібрані учасниками Полтавської експедиції в усіх повітах губернії. Це понад 4 тис. зразків ґрунтів, близько 500 зразків гірських порід, а також колекція потретинних молюсків. Нині Фонд Докучаєва в Полтавському краєзнавчому музеї імені Василя Кричевського нараховує близько 4 тис. одиниць.
Відділ документів із природничих та аграрних наук запрошує користувачів бібліотеки ознайомитися з виставкою-персоналією «В. В. Докучаєв (1846-1903) – фундатор ґрунтознавства», на якій представлені наукові видання вченого, публікації про його життя, діяльність та зв’язки з Полтавщиною. Особливу цінність мають представлені на виставці унікальні видання – випуски «Матеріалів до оцінки земель Полтавської губернії» з фонду рідкісних і цінних видань бібліотеки.


не пропустите это:

07 Апр 2017 — 28 Апр 2017
разместить рекламу
разместить рекламу
разместить рекламу

Использование материалов сайта разрешается при условии обязательного указания активной, не закрытой от индексирования поисковыми системами, не скриптовой гиперссылки на сайт Полтава-Инфо – Poltava.Info, для печатных изданий – с формулировкой «по материалам сайта Poltava.Info».

Внимание! Перепечатка и копирование информации из разделов Афиша Полтавы, Финансы, Заведения HoReCa, Здоровье и красота, Каталог предприятий, Туризм и путешествия, Дом и ремонт запрещена в любом виде!

Администрация сайта Полтава-Информ не всегда разделяет мнение авторов статей и не несет ответственности за содержание информации, которая размещается посетителями ресурса.

© 2004-2017 «Полтава-Инфо» информационный сайт
О проекте
|
Размещение рекламы
|
Контакты
|
Обратная связь