Это архивная запись.
Книжкова виставка «Живий світ боліт»
Дата:02 Лют 2016 — 17 Лют 2016
Час:10:00
2 лютого в календарі екологічних та природоохоронних дат позначене як Всесвітній день водно-болотних угідь. Саме цього дня в 1971 році розпочала свій відлік Конвенція про водно-болотні угіддя, що мають міжнародне значення, головним чином як середовища існування водоплавних птахів (відома під назвою «Рамсарська конвенція» за назвою міста заснування – Рамсар, що в Ірані). Україна поновила своє членство в конвенції у 1996 році та входить в число 168 країн – Договірних Сторін Конвенції.
Згідно зі статтею 1 Рамсарської конвенції під водно-болотними угіддями розуміють райони маршів‚ боліт, драговин, торфовищ або водойм – природних або штучних‚ постійних або тимчасових‚ стоячих або проточних‚ прісних‚ солонкуватих або солоних‚ включаючи морські акваторії‚ глибина яких не перевищує шість метрів. Для визначення угідь, які можуть бути заявлені до спеціального Переліку водно-болотних угідь міжнародного значення, розроблені критерії, серед яких: типовість та унікальність екосистем для біогеографічного регіону, цінність угіддя для підтримання біологічного різноманіття регіону, існування ендемічних, рідкісних і зникаючих видів рослин і тварин, місце регулярного перебування понад 20 тис. водних птахів, або важливе місце для нересту, нагулу і зимівлі місцевих видів риб тощо. Кожна країна – Договірна Сторона Конвенції має заявити до Переліку водно-болотних угідь міжнародного значення принаймні одне своє угіддя і взяти його під охорону.
На сьогодні зазначений Перелік включає 2 186 водно-болотних угідь загальною площею 208,449 млн. га. Серед них і 33 українських водно-болотних угіддя міжнародного значення загальною площею біля 678 тис. га. З них 22 угіддя отримали статус міжнародних у 1995 році, а в 2004 році Бюро Рамсарської конвенції прийняло рішення про надання міжнародного статусу ще 11 природним комплексам України. Крім того, у 2011 та 2012 році були прийняті розпорядження Кабінету Міністрів України від 23.02.2011 № 147-р та від 21.09.2011 № 895-р, від 24.10.2012 № 818-р про погодження надання 19 водно-болотним угіддям України статусу водно-болотних угідь міжнародного значення.
У 2016 році Всесвітній день водно-болотних угідь відзначається під девізом: «Водно-болотні угіддя для нашого майбутнього – стале джерело засобів для існування» (Wetlands for our Future: Sustainable Livelihoods). Адже здавна водно-болотні угіддя мають велике значення для забезпечення існування та добробуту людей. Вони важливі для сільського господарства (рибальство , вирощування рису), забезпечення питною водою та очищення поверхневих вод, рекреаційної діяльності та збереження екологічної рівноваги, боротьби зі змінами клімату шляхом поглинання вуглецю та продукування кисню. На жаль, і досі болотні ділянки часто сприймаються як даремно змарновані території, внаслідок чого з початку ХХ ст. зникло понад 64% таких угідь. Мета відзначення Всесвітнього дня водно-болотних угідь – допомогти людству зрозуміти, що забезпечення достойних умов існування людей залежить в тому числі і від збереження болотних територій як складової довкілля.
З виданнями, присвяченими водно-болотним угіддям та питанням їх охорони, можна ознайомитися у відділі документів із природничих та аграрних наук, в якому розміщена книжкова виставка «Живий світ боліт», приурочена до Всесвітнього дня водно-болотних угідь.